Misja Domu Pomocy Społecznej ”Dar Serca” w Jastrzębiu-Zdroju została oparta na wspólnej wartości, rozumianej jako drogowskaz dla wszystkich zainteresowanych, zarówno wewnątrz jak i poza nim.
W budowaniu dobrego, przyjaznego Domu Pomocy i rodzinnej atmosfery przyświecają nam wspólne wartości takie jak:
- poszanowanie wolności, godności i intymności naszych mieszkańców;
- zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa na wszystkich poziomach funkcjonowania DPS;
- budowanie systemu indywidualnego wsparcia każdego z mieszkańców;
- zrozumienie i empatia w odniesieniu do każdego z mieszkańców;
a ponadto:
- dbałość o stały, wysoki poziom realizowanych usług,
- wspólne konstruowanie najlepszego wizerunku DPS jako jednostki gwarantującej opiekę na najwyższym poziomie,
- przywiązanie wszystkich do pozycji i wartości naszego Domu i takie organizowanie pracy, aby efektywnie przewodniczyć promocji DPS,
- osiąganie możliwie najwyższego zadowolenia mieszkańców ich rodzin oraz pomyślności Domu i jego wszystkich pracowników.
- jednym z założeń naszej pracy jest prymat celów ludzkich, w szczególności dobro naszych mieszkańców.
Misja naszego Domu brzmi:
Dom powstał po to, aby można było w nim żyć godnie ,bezpiecznie i wspólnotowo.
Zadeklarowana w misji swoista istota godności polega na tym, że nie jest ona ani prawem ani obowiązkiem, należy ją traktować jako wartość nadrzędną. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w Art. 30 definiuje godność jako, cyt.: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. Zgodnie więc z powyższym zapisem stanowi ona wartość nadrzędną i niezbywalną. Bezpieczeństwo zaś, to zagwarantowanie ochrony interesów mieszkańców braku ingerencji w jego sferę prywatną oraz nienaruszanie wolności i nietykalności osobistej w tym bezpieczeństwa osobistego. Bezpieczeństwo bowiem, jako pewien stan daje jednostce poczucie pewności elementarnej wartości jaką jest istnienie ,oraz gwarancję zachowania i ciągłości tegoż istnienia. Wspólnotowość postrzegamy jako świadomość wspólnych potrzeb łączących nas pracowników z mieszkańcami, świadomość wpływu jaki my mamy na całą społeczność oraz tego jak ważne jest wspólne przeżywanie wszystkich codziennych i świątecznychzdarzeń. Nie należy bowiem zapominać, że człowiek to istota społeczna, która do prawidłowego rozwoju potrzebuje akceptacji i wsparcia od innych.